Storm maniac's page

meteorologie, počasí, bouřky, články, fotky atd.

Nebezpečné jevy SW

bouřky SW

kontakt

Marie Labajová

loveweather@seznam.cz

spolupráce

Všetko o búrkach - videá, fotky, články Videa, fotky a informace o bouřkách
http://www.pocasi-strelna.cz/data/banner.jpg
</<SPAN class=end-tag>


www.oblacnost.jex.cz

2008

15-16.8.2008

Tyhle dva dny se zapíšou do dějin, jako 2 nejlepší dny sezony 2008 tedy alespoň pro Bohumín...


     Na úvod krátký popis situace, protože v atmosféře se to jen mlelo. V hladině 500hPa přes střední Evropu od západu přecházela výrazná brázda. V jejím rámci pak postupovala výrazná studená fronta, před kterou k nám do jihozápadu postupovala a prohlubovala se tlaková níže. (rozdíl teplot před a za frontou byl nějakých 20°C  což je mimochodem nejvíc co jsem snad kdy zažila) Na frontě se také vytvořilo několik vln... které později dost výrazně ovlivnily dění nad Moravou a Slovenskem. Napřed popíšu bouřky tady v Bohumíně a v Lutyni.

        Moje pozorování začala někdy kolem 4 hodiny ráno, kdy mě probudila bouřka. Původne jsem si myslela že nejde o nic významného, byla jsem rozespalá a rozlámaná a snažila jsem se být v klidu kvůli našemu psovi, který jako obvykle vyváděl, protože se bál bouřky. O zdánlivý klid jsem přišla když jsem slyšela že ty dešťové kapky, které naráží do parapetu jsou trochu moc velké a těžké. Zvědavost mi nedala a vytáhla jsem žaluzie.Zjistila jsem, že padají kroupy o velikosti asi 1cm. Chvíli jsem pozorovala dění kolem. Déšť nakrátko ustal, a obloha se prosvětlila, jen přímo nad naším domem šlo rozeznat tmavší oblak, který v mém zorném poli vytvářel jakýsi půlkruh. Na jeho okrajích se tvořily a rychle zanikaly drobné víry. Napadlo mě, že by mohlo jít o wall cloud.
Ona světlejší oblast pak mohl být clear slot, známka přítomnosti RFD (rear flank downdraftu) neboli týlového downdraftu supercely. Nebyla jsem si však jistá zda jde skutečně o wall lcoud, protože pod zákldnou oblačnosti bylo hodně scudu, jak je koneckonců vidět i na fotografii. Nicméně i podle pozdější analýzy se potvrdilo, že přímo nad Bohumínem se v té době nacházelo hook echo.
Po chvíli wall cloud zmizel, a opět začalo nakrátko silně pršet. Když déšť zeslábnul, vyběhla jsem ven a mobilem pořídila několik fotek, již odcházející bouře. 

Poté ser situace uklidnila,  Přešla první vlna bouřek. Ten den jsem očekávala ještě druhou. Podle dat z předpovědních modelů se dalo soudit, že se na čele postupující studené fronty vytvoří v odpoledních hodinách mohutná squall line. Zjistila jsem, že baterie z fotoaparátu mám vybité a tak jsem je rychle dala do nabíječky, a šla jsem se připravit na cestu do Ostravy, kde jsem měla nějaké vyřizování.
 Během dne se výrazně oteplilo, odhadem to šlo přes 30°C. Zároveň bylo dusno...o to větší, že zem byla promoklá deštěm z ranních bouřek, a ta vlhkost se z půdy vypařovala. 

       Až do odpoledne, kdy jsem přijela do Lutyně k prarodičům se tedy nic zajímavého nedělo, a protože jsem celý den nebyla doma, nemohla jsem ani sledovat situaci na radaru.
     Odpoledne se zatáhlo vysokou a střední oblačností. Kolem páté jsem viděla nad Polskem oblak Cb. byl však vlemi nejasný a nepodařilo se mi ho nafotit. Vzduch byl těžký a nehybný, a nejspíš prosycený očekáváním toho co přijde. kolem 17.39 jsem mohla na obloze pozorovat nevýrazné mammaty. To značilo, že nad hlavou už mám kovadlinu, té squall line.  O půlhodiny později se začlo stmívat a na jihozápadě se objevil shelf cloud. Nebyl vyjímečný ani tak svou velikostí...tedy při situaci jaká byla jsem čeklala víc. Nicméně za ním bylo černozeleno...což jsem u bouřek přiznám se ještě neviděla. Černozelená základna bouřkové oblačnosti často značí přítomnost krup. (při této bouřce nicméně v Lutyni odkud jsem pozorovala kroupy nebyly ...naštěstí pro všechny zahrádkáře). 

   Konečně začalo také hřmět a blýskat. nějakou odbu jsem pozorovala dění na jihozápadě až západě, ale musela jsem nakonec odběhnout pomoct schovat desky, které jsem odpoledne natírala a všechno ostatní co nemohlo zmoknout. Čím dál víc se stmívalo a obloha nabyla strašidelného vzhledu. Gust fronta bouře k nám dorazila asi v 18,23. Bohužel jsem neměla techniku potřebnou k měření¨rychlosti větru, a tak nechci udávat čísla, která by byla v tomto případě zavádějící. Také se spustil přívalový déšť.Podařilo se mi perfektně zmoknout, protože během toho nejhoršího jsem pošetile stála venku, ale stále v bezpečné vzdálenosti od dveří do sklepa. Za squall line se táhl lívanec nimbostratu, s vnořenou konvekcí. Když jsme večer před osmou hodinou přijeli domů od prarodičů, byla jsem unavená jako štěně. Podívala jsem se na radar a zjistila jsem, že bouřková činnost pozvolna slábne. Přesto jsem ještě počítala s dalšími bouřkami, i když jsem o¨pochybovala, že by mohly být ještě  intenzivní. Nakonec jsem to očekávala ne zcela správně, ale ani zcela špatně. Totiž trefila jsem se s tím, že ještě v noci budou vznikat bouřky, ale podcenila jsem jejich intenzitu.  Na JZ Slovenska se v noci vytvořila silná bouřka..pravděpodobně hybridka MCLS (multicell line storm) a HP supercely, která postupovala k severozápadu. Nakonec nás zasáhla asi ve 3 hodiny v noci. Bohužel už ale byla tma, takže jsem nemohla rozeznat žádnou strukturu. I tak jsem se ale z okna dívala na fantastické bleskové divadlo. Už ale přesně nevím kdy bouře skončila.

Pár foteček (zbytek najdete v galerii :-) ):

Okraj wall cloudu...ač tady vypadá jako scud :-D jde opravdu o wall cloud.kovadlina odcházející CS supercelky :-P
čelo SQL ...no čekala jsem od toho trochu víc :-D
Poslední komentáře
15.07.2012 00:34:37: Really wished to point out Now i'm glad that i happened on the website! Have a look at my web-site ...
14.07.2012 11:47:52: Simply just desired to state I am just thrilled that i came in your web page! Feel free to visit m...
13.07.2012 05:45:02: Extremely revealing....looking forward to returning. Feel free to surf my weblog - pennis
13.07.2012 04:15:48: Wonderful Web site, Continue the beneficial job. Many thanks! Feel free to visit my blog post - buy...
 
člen projektu SkyWarn