Storm maniac's page

meteorologie, počasí, bouřky, články, fotky atd.

Nebezpečné jevy SW

bouřky SW

kontakt

Marie Labajová

loveweather@seznam.cz

spolupráce

Všetko o búrkach - videá, fotky, články Videa, fotky a informace o bouřkách
http://www.pocasi-strelna.cz/data/banner.jpg
</<SPAN class=end-tag>


www.oblacnost.jex.cz

2008

26.6.2008 jak jsem si zpravila chuť po pokaženém pozorování předchozího dne

Den po zatím nejvýraznější bouřkové situaci v letošním roce,  jsem tady měla další velice zajímavou bouřku. 
 Veškeré fotografie této bouřky na kterých je něco rozeznat najdete v galerii

   Toto odpoledne jsem trávila v Orlové-Lutyni, kde jsem chtěla zdokumentovat případné škody po řádění bouře předchozího dne tj. 25.6.2008 kdy byla mimořádná a také mimořádně zajímavá bouřková situace.
 
   Na obloze bylo poměrně dost oblačnosti, nejvíc ale zabíral na západě mohutný oblak Cb. Nevěnovala jsem tomui však příliš pozornosti, protože jsem měla ještě spoustu jiných starostí (jmenovitě psa =D).  Nicméně když jsem ve 13.42 SELČ uslyšela zahřmění, všeho jsem nechala a běžela jsem na kopec podívat co se děje.
 
   Na západě jsem nemohla nic moc rozeznat kromě tmy, protože právě tam se nacházel Cb, Směrem na sever byla pravděpodobně další buňka. Celá bouřka se pohybovala od západu směrem na sever až severovýchod.

   húlava na ZápaděPo chvíli pozorování oblohy na západě  jsem viděla náznak sníženiny základny oblačnosti. Chvilku jsem ono místo pozorovala (a hlavou rozjařenou po včerejším možném derechu, které se přehnalo nad většinou územé republiky se mi honily slova jako wall cloud =D co nedokáže fantazie =D ) než asi po minutě nebo se potvrdilo to, co jsem si myslela prvně, a sice že jde o oblak arcus vzniklý na gust frontě -  čele výtoku studeného vzduchu z bouře.

        První slabounký déšť se spustil v čase 14.03 SELČ, ještě před přechodem gust fronty a postupně zesiloval, stejně jako vítr 14.15 SEL4 se spustil přívalový déšť, který trval až 14.25SELČ, kdy začal slábnout. Zároveň se od západu začala protrhávat oblačnost. Bouřka postupovala dál na severovýchod.

Déšť z bouřky zesílil vzdušnou vlhkost, takže jakmile vysvitlo slunce začalo být nesnesitelně dusno. Příliš tomu nepřidala ani druhá bouřka toho dne, kde nad námi nicméně byla její kovadlina, ze které chvíli slabě pršelo. 


Cb na jihozápadě     detail kovadliny
Žádné komentáře
 
člen projektu SkyWarn