Storm maniac's page

meteorologie, počasí, bouřky, články, fotky atd.

Nebezpečné jevy SW

bouřky SW

kontakt

Marie Labajová

loveweather@seznam.cz

spolupráce

Všetko o búrkach - videá, fotky, články Videa, fotky a informace o bouřkách
http://www.pocasi-strelna.cz/data/banner.jpg
</<SPAN class=end-tag>


www.oblacnost.jex.cz

2008

Konvekce v první polovině března

Ačkoliv přímo tady v Bohumíně jsem neměla žádnou bouřku, jen silnější přeháňky, píšu tenhle článek, protože jinde v republice už první bouřky sezony 2008 byly a to nejen v rámci  cyklony Emma.

1.3.2008- Přechod cyklony Emma.

    Přechod cyklony Emma byla nejvýraznější situace tohoto typu od loňského Kyrilla, který si v celé Evropě vyžádal kolem 50 lidských životů, milionové škody na budovách, lesních porostech a podobně. Navíc na čele studené fronty u Kyrillu se vytvořilo tzv. derecho, což je označení pro dlouhotrvající a plošně rozsáhlou bouři, která působí mohutné škody zvláště silnými nárazy větru. Co se rozměrů týče, jde na délku řádově o stovky km, na šířku desítky km. Délka trvání je v řádu hodin.

     Derecho samotné u Emmy se utvořilo na čele výrazné studené fronty spojené s touto cyklonou.  Začalo vznikat něco po půlnoci nad BENELUXem  a postupovalo dále k jihovýchodu, až se odpoledne rozpadlo na Balkánském poloostrově.
    První náznaky konvekce jsou na radaru patrné z času 0,15UTC. a to nad územím Nizozemí a Belgie. Posléze se začalo posouvat nad Německo. Do České republiky dorazila bouře v ranních hodinách,  kolem 7.40 UTC. Kolem 08.40UTC dorazilo do Prahy. Jižní část derecha byla přitom  co se týče projevů
výrazně silnější, než část severní, která se při svém postupu přes Českou republiku rozbíjela o hory (hlavně Krkonoše a Jeseníky) A tak 11.20UTC kdy derecho konečně dorazilo k nám do Bohumína, projevilo se zde jen jako silnější přeháňka s max. nárazem větru (podle údajů ze stanice Ostrava-Mošnov ) 26m/s.  Na radarových snímcích z té doby bylo jasně viditelné rozdělení linie této bouře. V oblasti, kde byly hory a která bohužel směřovala na nás bouře de facto zanikla, zatímco na obou stranách podél této mezery byla linie odrazivosti kolem 40dBZ a slušná blesková aktivita. Severní část, která zasahovala nad Polsko, však postupovala pomaleji a brzy zanikla, zatímco část jižní dál pokračovala v postupu. Opustila Českou republiku, a mířila dál jihovýchodním směrem, přes Slovensko a Maďarsko až na Balkán, kde se později rozpadla.

    Přechod derecha přes Bohumín: Nejdřív bych ráda uvedla, že jsem neměla příliš pozorovacích možností v období přechodu bouře přes moje stanoviště. Zrovna v té době jsem totiž byla na návštěvě u známých a vzhledem k tomu, že nemám automatickou meteostanici, ani doma nebyl nikdo kdo by prováděl potřebná pozorování mám jen omezené údaje. Stejně, jako na zbytku východníčásti ČR zde pršelo, srážky pocházely z oblačného systému, spojeného s teplou frontou cyklony Emma. a části  rozdělené studené fronty.   Ns nad Bohumínem

   Vítr se začal zvedat po desáté hodině, nárazy jsou odhadovala přes 20m/s, podle oficiálních údajú jsem pak zjistila, že dosahovaly 24m/s. Zaznamenala jsem přechodný úbytek oblačnosti, jak odcházela oblačnost teplé fronty. brzy však oblačnosti opět přibylo jak se blížilo derecho. Začalo intenzivně pršet. Nejvyšší náraz při jeho přechodu je podle dat z Ostravy 26m/s. Po přechodu bouře se rychle vyjasňovalo, když jsme se vrsceli z návštěvy mohlo být kolem půl druhé jsme na obloze viděli jen odcházející Cb a nějaké Cu fra. Na cestě jsme mohli vidět "dáreček" který tu bouře zanechala. všude na silnici byly strhané větve ze stormů, většinou malé, ale museli jsme se vyhýbat i několika velkým. Vím o několika stržených střechách v obcích kolem Bohumína.12 a 13.3.2008:  12.3. přes nás přecházela cyklona Kirsten s výrazným frontálním systémem. Byly zde podmínky pro tvorbu konvekce většinou šlo o přeháňky, ale vyskytlo se i několik slabších bouřek, z nichž asi nejhezčí se objevila 12.3. v 16 hod na Frýdeckomístecku. Šlo o jednobuněčnou bouřku, která brzy zanikla, ale na radaru se jevila hezky:-)
Dne 13.3. se mi, na cumulonimbu se silnější přeháňkou, podařilo vyfotografovat svoje první letošní oblaky mamma. Na to že šlo o přeháňku byly neobvykle velké.

mammaty

Žádné komentáře
 
člen projektu SkyWarn