Storm maniac's page

meteorologie, počasí, bouřky, články, fotky atd.

Nebezpečné jevy SW

bouřky SW

kontakt

Marie Labajová

loveweather@seznam.cz

spolupráce

Všetko o búrkach - videá, fotky, články Videa, fotky a informace o bouřkách
http://www.pocasi-strelna.cz/data/banner.jpg
</<SPAN class=end-tag>


www.oblacnost.jex.cz

2008

Noc za všechny prachy v sobotu 31.5. na 1.6. a v úterý 3. 6. 2008

První zajímavější bouřka během letošního jara, kterou jsem zažila tady v Bohumíně. Napřed jsem dostala malý závdavek odpoledne když jsem pozorovala vzdálenou bouřku na severovýchod od nás, a v noci pak přišla docela pěkná bouřka která během přechodu přes Bohumín sílila. Jen ještě kdyby můj pes neměl takovou hrůzu z bouřek...


      Z první bouřky toho dne jsem viděla pouze kovadlinu. Byla totiž relativně daleko od nás, na severovýchodě. 17.25 odpoledne jsem slyšela první zahřmění  adekvátně k tomu se zachoval i náš pes, který se hned začal třást jako osika a okamžitě se někam schoval. Kolem šesté hodiny začala bouřka postupovat naším směrem, začal se zvedat vítr, který vál směrem k bouřce. Než se však k nám stihla dostat, rozpadla se. Na vedlejší fotografii vedle můžete vidět kovadlinu oné odpolední bouřky.

    Myslela jsem si, že je to toho dne všechno, ale spletla jsem se. Několik minut po druhé hodině ráno mě i mámu vzbudil vyděšený pes a o minutu později jsme obě slyšely slabé hřmění. Přesný čas je 02,04 SELČ.  Vyhlédla jsem z okna pokoje a chabě jsem rozeznávala obrys kovadliny, která byla nad námi a na severozápad od nás bouřkovou buňku. Bylo naprosté bezvětří, teplota byla asi 16°C. Bouřka zvolna postupovala na jihovýchod. kolem 0247 SELČ se bouřka na chvíli uklidnila, a připadalo mi, že se rozpadá. O chvíli později však začala sílit. Co dodat? Hřmělo téměř v jednom kuse a zvuk to byl věru strašidelný. Zatím však stále bylo bezvětří a nespadla ani kapka, až do 0316SELČ, kdy se konečně spustil slabší déšť. v 0350 se rozpršelo silněji. Zvolna začínalo svítat, v 0414 bouřka odcházela a v v ranním světle jsem rozeznávala pás cumulů nejspíš vznikajících na outflow boundary.

     Podle údajů, které jsem později získala z radarových dat vznikla nad Gliwicemi v 0030 SELČ bouřka. Respektive je v tento čas je bouřka detekována radarem. Odtud postupovala na jihovýchod. Přitom na její outflow boundary vznikaly další buňky. Buňka, která se vytvořila nedaleko Raciborze v Polsku postupovala paralelně s ní a byla to ta buňka, která zasáhla Bohumín, bohužel jen okrajem. Kolem 0300 SELČ  se zde začaly tvořit nové buňky právě na outflow boundaries obou výše zmíněných bouřek. tedy té, která vznikla u Gliwic a té která nás zasáhla, začínají vznikat další buňky a vytvářejí multicell cluster, který po přechodu přes Ostravu (cca 20km na JZ od nás) na nějakou dobu dokonce nabývá jakéhosi liniového tvaru. Nicméně slabý střih větru v ten den nemohl zajistit výraznější organizaci bouřek, a proto se tato "linie" brzy rozpadla. Toť vše o první zajímavější bouřce, kterou jsem tu letos měla.
foto
    Další a ještě lepší bouřka nás zasáhla večer o dva dny později. To co ze začátku nevypadalo na nic moc později odhalilo fantastickou podívanou co se týče blesků. Vše začalo někdy kolem půl deváté večer, kdy začalo hřmět a od jihu se k nám blížila bouřka. OD začátku bylo jasné, že blesková aktivita bude dost výrazná. Bohužel, vzhledem k tomu, že se stmívalo jsem nemohla rozlišit strukturu oblačnosti, jediné co tedy zbývalo na pozorování byly ty blesky a přívalový liják, který bouřka přinesla.

    Podle radaru k nám od jihu dvě malá jádra, která se těsně před Bohumínem spojila v jedno. Toto jádro pak přešlo přímo přes Bohumín, kde bouřka dosáhla největší intenzity a při postupu na sever se zvolna rozpadalo.
Fotografie vedle tohoto odstavce je pořízena mobilem, proto kvalita není nic moc. zachycuje základnu bouřky kolem deváté večer.
Žádné komentáře
 
člen projektu SkyWarn