Storm maniac's page

meteorologie, počasí, bouřky, články, fotky atd.

Nebezpečné jevy SW

bouřky SW

kontakt

Marie Labajová

loveweather@seznam.cz

spolupráce

Všetko o búrkach - videá, fotky, články Videa, fotky a informace o bouřkách
http://www.pocasi-strelna.cz/data/banner.jpg
</<SPAN class=end-tag>


www.oblacnost.jex.cz

2010

24.5.2010 aneb wall cloudové překvápko :-)

Tenhle den sliboval vynikající podmínky pro tvorbu bouřek, nicméně maximum bouřkové činnosti jsem čekala v Čechách (kde pak skutečně bylo) Ale i mně nakonec navzdory mým očekáváním zasáhla velmi pěkná bouřka.
            Někdo přijde k pěknému wall cloudu jako slepý k houslím. Zrovna to se tuhle stalo mně. Přestože jsme na skywarnu jsme vydávali stupeň 2 zejména pro sever Čech, a veškeré odmínky nasvědčovaly tvorbě silných a výborně organizovaných bouřek (supercely nevyjímaje) Vzhledem k předpokládanému směru proudění jsem byla ohledně pořádných bouřek tady na Bohumínsku spíš pesimistka. Nicméně měla jsem štěstí. Jeseníky totiž přeci jen pomohly nahodit několik bouřek. Střih větru byl opravdu velice silný, a bouřky se podle toho chovaly. Kolem mně tak prošlo hned několik splitting storms.

          

Bylo kolem půl druhé. Zrovna jsem odcházela ze školy domů když mě chytl okraj bouřky s krátkým a poměrně slabým deštěm (zato velkými kapkami). Spěchala jsem někam, odkud budu mít dobrý výhled na okolní oblačnost (což určitě není rušná ulice s vysokými domy všude kolem) a i cestou jsem se pokoušela udělat pár snímečků struktury oblačnosti. Bouřka zvolna odcházela směrem na severovýchod ode mě. Měla pěknou, dynamicky vyhlížerjící strukturu. Nahoře se to doslova mlelo. Zkoušela jsem fotit co šlo, díky tomu jsem se cestou domů taky zdržela, (cesta která normálně trvá 20 minut mně trvala přes půl hodiny :-D). To nejzajímavější přišlo, když už jsem byla poblíž domu, na místě odkud je velmi pěkný výhled na severovýchod (což mi v téhle situaci přišlo opravdu vhod). Jeden "cár oblačnosti" na severozápadě mě obzvlášť zaujal, protože na něm byla patrná poměrně výrazná rotace.(13,45 SELČ).
Svitla ve mně mikrojiskřička naděje že by mohlo jít o formující se wall cloud a pozorovala jsem ho při jeho postupu. Cestou jsem se snažila co nejvíce fotit a natáčet. Bohužel jsem u sebe měla ale jen mobil, kvalita fotek i videí tomu odpovídá :-(((( Na směr postupu bouřky jsem měla opravdu štěstí, protože na západní a jihozápadní obzor tak pěkný výhled nemám. Oblak pozvolna mohutněl a rotace byla dost výrazná. Bohužel na přiložených videích je ot málo patrné, protože se mi ruka klepala jako ratlík.
Tento wall cloud jsem pozorovala do 13,57 SELČ, poté mi sprostě zmizel za kopcem. Doma jsem podle radarových snímků zjistila víc o bouřce na které se vytvořil. Šlo o right mover, který se vydělil kousek severozápadně od Bohumína. Ten den to nicméně byla také poslední bouřka.

Na závěr přikládám několik (těch povedenějších) fotek, z galerie:

Žádné komentáře
 
člen projektu SkyWarn